HSAA track & field national finals medal winners (roll of honour)

Name Age Group Venue Year District Event Position Performance
Ollie Stevenson SG Birmingham 2018 East Riding Hammer 1st 56.47m
Archie Yeo IB Birmingham 2018 North Lincs Triple Jump 2nd 14.02m
Shaun Kerry IB Birmingham 2018 East Riding Hammer 3rd 68.05m
Josh Tranmer SB Birmingham 2018 East Riding Discus 3rd 43.24m
Archie Yeo JB Birmingham 2017 North Lincs Long Jump 2nd 6.32m
Shaun Kerry IB Birmingham 2017 East Riding Hammer 3rd 60.94m
Ben Copley JB Birmingham 2017 Hull Discus 1st 48.84m
Ollie Stevenson SG Birmingham 2017 East Riding Hammer 3rd 53.55m
Shaun Kerry JB Gateshead 2016 East Riding Hammer 1st 60.85m
Ben Copley JB Gateshead 2016 Hull Discus 2nd 39.67m
Ollie Stevenson IG Gateshead 2016 East Riding Hammer 2nd 62.55m
Libby Wheeler IG Gateshead 2016 East Riding Triple Jump 3rd 11.46m
Josh Tranmer IB Gateshead 2016 Hull Discus 3rd 40.99m
Charlotte Patterson SG Gateshead 2015 Hull 100m 1st 11.99
Jack Perry JB Gateshead 2015 East Riding Long Jump 1st 6.22m
Chelsea Walker SG Gateshead 2015 East Riding 400m Hurdles 2nd 62.06
Maggie Okul SG Gateshead 2015 East Riding Hammer 2nd 50.76m
Ollie Stevenson IG Gateshead 2015 East Riding Hammer 2nd 59.02m
Henry Fairclough IB Gateshead 2015 East Riding Shot 3rd 15.76m
Daniel Gray SB Gateshead 2015 East Riding 400m 1st 47.18
Ollie Stephenson JG Birmingham 2014 East Riding Hammer 2nd 54.01m
Charlotte Patterson IG Birmingham 2014 East Riding 100m 2nd 12.06
Hollie Smith JG Birmingham 2013 East Riding High Jump 2nd 1.66m
Abbie Carter SG Gateshead 2012 East Riding Hammer 1st 59.75m
Anthony Norfolk SB Gateshead 2012 Hull Shot 2nd 14.70m
Chelsea Walker IG Gateshead 2012 East Riding 300m Hurdles 3rd 44.54
Abbie Carter SG Gateshead 2011 East Riding Hammer 1st 56.83m
Daniel Gray JB Gateshead 2011 East Riding 400m 1st 49.79
James Lamswood IB Gateshead 2011 East Riding 1500m 2nd 04:04.3
Abbie Carter IG Birmingham 2010 East Riding Hammer 1st 54.78m (cbp)
Daniel Preston-Routledge JB Birmingham 2010 East Riding Shot 2nd 13.91m
JG Birmingham 2010 4 x 100m Relay 2nd 48.93
SG Birmingham 2010 4 x 100m Relay 3rd 48
Abbie Carter IG Sheffield 2009 East Riding Hammer 1st 52.27m
Matthew Hunt SB Sheffield 2009 Hull Javelin 1st 68.78m
James Lamswood JB Sheffield 2009 East Riding 1500m 2nd 04:08.0
Joshua Bones IB Sheffield 2009 North Lincs Triple Jump 3rd 14.11m
Mike Jennings SB Sheffield 2009 Hull Hammer 3rd 59.57m
Rachel Robinson SG Sheffield 2009 North Lincs 1500m Steeplechase 3rd 05:01.8
Jessica Houlton SG Sheffield 2009 North East Lincs High Jump 3rd 1.69m
Abbie Carter JG Gateshead 2008 East Riding Discus 1st 36.16m
Ashley Wren JB Gateshead 2008 North Lincs Long Jump 2nd 6.21m
Michael Hall JB Gateshead 2008 East Riding Shot 2nd 13.45m
Mike Jennings SB Gateshead 2008 Hull Hammer 2nd 60.59m
Emma Jackson IG Gateshead 2008 East Riding 200m 3rd 24.69
James Bedford SB Birmingham 2007 Hull Hammer 1st 66.52m
Mike Jennings IB Birmingham 2007 Hull Hammer 1st 58.04m
Abbie Carter JG Birmingham 2007 East Riding Discus 1st 35.28m
Sam Barnes JB Birmingham 2007 East Riding Hammer 2nd 47.90m
Emma Jackson JG Birmingham 2007 East Riding 200m 2nd 25.14
Kerrie Harris IG Birmingham 2007 East Riding 800m 2nd 02:10.9
Annabelle Lewis SG Birmingham 2007 East Riding 100m 3rd 12.01
Peter Smith IB Gateshead 2006 Hull Hammer 1st 67.69m
James Bedford SB Gateshead 2006 Hull Hammer 2nd 63.73m
Katie Flower SG Gateshead 2006 North Lincs 400m 2nd 54.53
Michael Jennings IB Gateshead 2006 Hull Hammer 3rd 54.65m
Alex Smith SB Birmingham 2005 Hull Hammer 1st 69.11m (cbp)
James Bedford IB Birmingham 2005 Hull Hammer 1st 61.65m
Katie Flower SG Birmingham 2005 North Lincs 400m 2nd 55.27
Nikki Maddick SG Birmingham 2005 East Riding 800m 2nd 02:09.5
Michael Jennings JB Birmingham 2005 Hull Hammer 2nd 49.51m
Philip Norfolk IB Birmingham 2005 Hull 400m 2nd 48.67
David Barnes JB Birmingham 2005 East Riding Hammer 3rd 46.78m
Alex Smith IB Gateshead 2004 Hull Hammer 1st 68.54m
Christina Clubley SG Gateshead 2004 Hull 100m 2nd 12.35
Kevin Sempers SB Gateshead 2004 North Lincs High Jump 2nd 2.04m
Robert Pickering IB Gateshead 2004 East Riding 3000m 2nd 08:31.0
Wayne Taylor IB Gateshead 2004 North East Lincs 400m Hurdles 3rd 54.64
Michael Finch SB Gateshead 2004 North East Lincs Pole Vault 3rd 4.20m
Helen Jennings IG Gateshead 2004 East Riding 100m 3rd 12.25
James Bedford JB Sheffield 2003 Hull Hammer 1st 48.30m
Alex Smith IB Sheffield 2003 Hull Hammer 1st 65.91m
Robert Henry SB Sheffield 2003 East Riding 110m Hurdles 1st 14.02
Kevin Sempers SB Sheffield 2003 North Lincs High Jump 1st 2.07m
Debbie Collinson SG Sheffield 2003 East Riding Shot 1st 11.63m
Kevin Sempers IB Nottingham 2002 North Lincs High Jump 2nd 1.99m
William Harwood JB Exeter 2001 North East Lincs Triple Jump 1st 13.07m
Martin Roberts SB Exeter 2001 North Lincs 200m 2nd 21.66
SB Exeter 2001 4 x 100m Relay 2nd 42.72
Caroline Nutt SG Exeter 2001 North Lincs Pole Vault 2nd 3.25m
Richard Dowse IB Exeter 2001 North Lincs 800m 3rd 01:57.0
Debbie Collinson IG Exeter 2001 East Riding Javelin 3rd 40.47m
Caroline Nutt SG Exeter 2001 North Lincs Pole Vault 2nd 3.25m
Paul Stephens IB Sheffield 2000 East Riding Pole Vault 1st 4.50m
John Holtby SB Sheffield 2000 Hull 110m Hurdles 2nd 14.46
Debbie Collinson JG Sheffield 2000 East Riding Javelin 2nd 34.35m
Natalie Clark SG Sheffield 2000 East Riding High Jump 2nd 1.72m
Graham Dobbs IB Sheffield 2000 North East Lincs 1500m Steeplechase 3rd 04:29.8

a month ago